بست کمربندی ایرانی بخریم یا خارجی(تایوانی)!؟| مراحل ساخت بست کمربندی (همراه با ویدیو)

انواع بست کمربندی

بست کمربندی ایرانی بخریم یا خارجی(تایوانی)!؟

بست کمربندی،بست پلاستیکی،بست زیپی،بست نایلونی،بست کمری،cable ties، zip ties و... از نام های بازاری و صنعتی تجاری این محصول است. بست ها در انواع سایزبندی مختلف با پهنای مختلف تولید می شوند، این بست ها به قدری کاربردی و کاربری راحتی دارند که آمار فروش بست کمربندی پلاستیکی در سال ۲۰۲۱ به ارزش ۱۴۱.۶۲$ میلیون دلار آمریکا رسید که این آمار نسبی نشان دهنده ی فروش عالی در نقاط مختلف جهان را می رساند بست پلاستیکی در ایران همانند سایر کشور ها به یک ابزار همه جا به کار رفته معروف است برای مثال شما یک کیس کامپیوتر را نگاه کنید در ظاهر اثری از بست پلاستیکی نمی بینید ولی وقت به داخل یک کیس کامپیوتر نگاه می کنید برای خوشه بندی و جدا سازی انواع سیم ها از بست نایلونی استفاده شده است. موارد استفاده این بست ها در ساختمان ها خودرو ها انواع دستگاه های الکترونیکی و... نیز دیده شده است. حال بست کمربندی در ایران نیز تولید می شود ولی چه فرقی با نمونه های خارجی دارد؟

بست کمربندی ایرانی همانند سایر بست ها ظاهری یکسان دارد و امروزه در بازار به خوبی فروش می رسد اما تفاوت اصلی این بست ها با نمونه خارجی در جنس و نوع تولید و قالب ها آن  می باشد. قبل از اینکه به صورت تخصصی این بست ها را بررسی کنیم باید گفت که به خاطر شرایط تحریم ایران و گران بودن مواد اولیه تولیدکنندگان بست کمربندی برای بهره برداری سود بیشتر از جنس پلاستیک استفاده می کنند اما این در حالی اتفاق می افتد که باید از جنس پلی آمید (نایلون) استفاده شود.

 مراحل ساخت بست کمربندی 

بست کمربندی ها نوارها یا تسمه هایی هستند که از مواد پلیمری به نام پلی آمیدها ساخته می شوند. طول یا سطح بست زیپی دارای مکانیسم های قلابی است که امکان قفل شدن را هنگام اتصال اقلام به یکدیگر فراهم می کند. بست ها رنگ ها و اندازه های مختلفی دارند و در یک انتها یک قفل گیردارند، یک تسمه آچدار با انتهای قفلی

این بست ها به عنوان بست کمربندی برای بسته بندی اقلام به یکدیگر، به ویژه سیم ها و کابل های برق عمل می کنند. بست کمربندی نایلونی معمولا کم هزینه و آسان برای استفاده، و به همین دلیل معروف است

 مرحله اول شناخت مواد اولیه بست کمربندی - انواع نایلون 
بست کمربندی برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ به صورت تجاری تولید شد. اولین ماده انتخابی برای اتصال کابل، پلیمر مصنوعی نایلون بود که خواص فیزیکی آن نسبت به سایرین به طور مطلوب انباشته شد. پلیمر نایلون دارای استحکام بالا و مقاومت دمایی قابل اعتماد است. این کار موادی را که در کارهای مهندسی استفاده می کند آسان می کند - بنابراین در گروه پلیمرهایی قرار می گیرد که به آنها ترموپلاستیک های مهندسی گفته می شود.

مواد نایلونی از گروهی از رزین ها تشکیل شده است که حاوی گروه آمید -CONH- است. در طی پلیمریزاسیون، مونومرهای آمیدی کوچک به یکدیگر متصل می شوند و زنجیره پلیمری طولانی به نام پلی آمیدها را تشکیل می دهند.

نایلون دارای خواص قابل توجهی از جمله استحکام، سفتی، چقرمگی و دمای سرویس بالا است. بست های زیپی به این دلیل محبوب هستند که در برابر اثرات بسیار مقاوم هستند و دارای ضریب اصطکاک مطلوب و سایش کامل هستند. این ماده همچنین در برابر روان کننده ها، مواد شیمیایی و سایر سوخت ها مقاوم است. با این حال، نایلون در برابر اسیدهای قوی تر، فنل ها و سایر خواص اکسید کننده مصون نیست.

نگرانی های دیگر شامل حساسیت مواد به شرایط محیطی است. به همین دلیل است که برای عملکرد بهینه، اتصالات کابل باید مرطوب شود. همه بست کمربندی نایلونی باید در مکان‌های خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند. انجام چنین اقداماتی به افزایش سطح عملکرد و دوام بست کمک می کند.

نایلون همه منظوره می تواند در اکثر کاربردها در دماهای پایدار تا ۱۸۵ درجه فارنهایت کار کند. از طرف دیگر نایلون ۶/۶، یک نایلون مقاوم که برای تولید بست کمربندی ترجیح داده می شود، اشتعال پذیری UL 94V-2 را برآورده می کند. این مواد می توانند در دماهای بین -۴۰ تا ۱۸۵ فارنهایت به خوبی کار کنند و این خیلی خوب است

نایلون ۶۶ ماده خامی است که از دو مونومر هر کدام با شش اتم کربن به اضافه اسید آدیپیک و هگزامتیلن دیامین تشکیل شده است. نایلون ۶۶ ماده ای است که ترکیبی از پروپیلن، بنزن با اسید آدیپیک و HMD است. این مواد خام اغلب به عنوان مواد اولیه شناخته می شوند.

شکل دیگر، Heat Stabilized 6/6  را می توان در دمای بالا تا ۲۵۰ فارنهایت استفاده کرد. در همان دما. عمومی - نایلون از نظر خصوصیات فیزیکی مستهلک می شود و همچنین به دلیل دماهای بالا فرسوده می شود. بست کمربندی نایلونی به همراه تثبیت کننده های حرارتی ویژه استقامت حرارتی بیشتری دارند. این نایلون های تثبیت شده به خوبی طراحی شده و برای قرار گرفتن در معرض مداوم در محدوده دمای بالای ۱۸۵ درجه فارنهایت طراحی شده اند. مواد دارای معیار UL برای استفاده الکتریکی هستند.

نایلون ۶/۴ با اشعه ماوراء بنفش تثبیت شده می تواند در نوردهی مداوم یا حتی طولانی مدت به خوبی کار کند. چنین بست کمری نایلونی مقاوم در برابر آب و هوا و اشعه ماوراء بنفش اضافی هستند. این درجه معمولاً زمانی تولید می شود که تثبیت کننده ها در رزین نایلونی گنجانده شوند. بست کمربندی نایلونی اشعه ماوراء بنفش تثبیت شده معمولاً فقط در رنگ مشکی موجود است.

 مرحله دوم فرآیند قالب گیری تزریقی 
بست کمربندی  از طریق فرآیند قالب گیری تزریقی ساخته می شوند. کابل های استاندارد از نایلون ۶۶ به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند. در این فرآیند، گلوله های نایلون ۶۶ در دستگاه قالب گیری تزریقی بارگذاری می شوند و معمولاً تا حالت مذاب گرم می شوند. پس از مذاب شدن مواد نایلون ۶۶ از طریق فشار، در قالب های فولادی با حفره های متعدد به شکل بست کمربندی تزریق می شود.

قالب‌های پلاستیکی جداگانه در کنار هم قرار می‌گیرند تا دسته‌ای از بست ها را در یک حرکت تزریق مذاب ایجاد کنند. طولی نمی کشد که بست های کمربندی تمام شده از قالب های فولادی خارج می شوند، آماده می شوند و آماده حمل و نقل بسته بندی می شوند. بست پلاستیکی معمولاً به صورت دسته‌ای با تعداد متفاوت ساخته می‌شوند که عموما بسته های نایلونی ۱۰۰ عددی می باشد. اگر بست کمربندی ها کوچک باشند، تعداد زیادی بند در یک دسته وجود خواهد داشت.

تولید کنندگان بست کمربندی دوست دارند هر قالب را با برخی از علائم شناسایی در نقطه تولید برچسب بزنند. این برچسب در برخی موارد می تواند یک عدد، یک حرف یا آرم شرکت باشد. این علائم زمانی مفید هستند که سازنده شروع به انجام کنترل کیفیت برای حذف عیوب یا مسدود کردن یا شناسایی عیوب در حفره های قالب می کند.

در طول تولید بست های بلند مانند آنهایی که اندازه‌های ۳۷۰ در ۴.۸ میلی‌متر دارند، چند قالب در حفره‌های قالب‌گیری وجود دارد که در نتیجه منجر به تولید چند بست کمربندی برای هر تزریق پلاستیک می‌شود. اگر از حفره‌های قالب‌گیری با برچسب A-Z استفاده شود، پیوندهایی با علامت A-Z تولید می‌شوند.

معمولاً، سازندگان قالب‌های پشتیبان را برای جایگزینی قالب‌های معیوب شناسایی شده در طول کنترل کیفیت ایجاد می‌کنند.

طراحی و شکل یک بست کمربندی بستگی به اندازه و شکل حفره قالب گیری مورد استفاده در فرآیند تولید دارد. هر سازنده راه های مختلفی برای دستیابی به شکل ها، رنگ ها و طول کابل های خود دارد. فرآیند تولید همچنین باید علائم میکروسکوپی را در طول ساخت به حداقل برساند. اینها می تواند شامل خطوط، برآمدگی ها و فرورفتگی های ناشی از بی نظمی های ظریف در حفره های قالب گیری و پین هایی باشد که برای برداشتن پیوندها از حفره ها استفاده می شود.

 ماشین های قالب گیری 
ماشین های قالب گیری تزریقی می توانند جهت عمودی یا افقی داشته باشند. بسیاری از ماشین ها به صورت افقی هستند، حتی اگر برخی از برنامه های کاربردی با ماشین های عمودی برای استفاده از گرانش کار می کنند. در برخی از ماشین های عمودی، تولیدکنندگان مجبور نیستند با قالب ها روبرو شوند. روش های مختلفی برای چسباندن ابزار به صفحات وجود دارد اما بیشتر از گیره های دستی استفاده می شود

قالب می تواند از یک سیستم دونده سرد یا یک سیستم دونده گرم برای هدایت پلاستیک و پرکننده ها به حفره ها استفاده کند. یک دونده سرد از یک کانال حک شده به شکل قالب استفاده می کند. نایلون در رانر سرد سرد می شود و به صورت اسپرو خارج می شود. رانر داغ پیچیده‌تر است و از گرمکن‌های کارتریجی برای حفظ دمای بالای پلاستیک در حفره‌ها در حین سرد شدن قطعه استفاده می‌کند.

ماشین های قالب گیری می توانند هیدرولیک، مکانیکی یا الکتریکی باشند

۱. هیدرولیک

پرس های هیدرولیک اولین پرس هایی بودند که مورد استفاده قرار گرفتند. آنها به عنوان ماشین های قالب گیری مکانیکی یا الکتریکی دقیق نیستند.

 ۲.مکانیکی

این ماشین ها از سیستم ضامن برای ایجاد فشار بر روی گیره ها استفاده می کنند. این نیرو برای جلوگیری از باز شدن سمت گیره در اثر فشار تزریق لازم است.

 ۳.برقی
ماشین های قالب گیری تزریقی الکتریکی مصرف انرژی ماشین های هیدرولیک را کاهش می دهند. این ماشین‌ها ساکت‌تر و سریع‌تر هستند و دقت بالاتری دارند با این حال، آنها گران تر هستند.

 نتیجه گیری 

در پی بررسی های نوع ساخت بست کمربندی به این نتیجه می رسیم که بست های کمربندی تایوانی و بست های کمربندی با مواد اولیه پلی آمید یا همان نایلون کیفیت ساخت بالایی دارد و قابل قیاس با نمونه های ایرانی نیست!

توجه داشته باشید سایت کی جی تولز فروش دستگاه ساخت بست کمربندی را ندارد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی و بررسی می باشد!!!

منابع:ویکی پدیا

کشاورز

۰۲۱-۳۳۹۸۰۱۴۶

فیلم: 

ما رو در شبکه های مجازی دنبال کنید.

 

     هفت روز هفته ، ۲۴ ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم     شماره تماس :    ۰۹۱۲۸۳۶۶۵۴۲    آدرس ایمیل :    info@kgtools.ir

فروشگاه اینترنتی کی جی  تولز( ابزارالات کشاورز)، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

کی جی  تولز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه های اینترنتی با بیش از یک دهه تجربه، با پایبندی به سه اصل، پرداخت در محل، ۷ روز ضمانت بازگشت کالا و تضمین اصل‌بودن کالا موفق شده تا همگام با فروشگاه‌های معتبر جهان، به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران تبدیل شود. سایت کی جی  تولز با نمایندگی و پخش انواع بست کمربندی،بست فلزی،وایرشو وسرسیم  را به تمامی دوستان و هم کاران با قیمت های دست اول عرضه می کند! هر آنچه که نیاز دارید و به ذهن شما خطور می‌کند در اینجا پیدا خواهید کرد.

آدرس: خیابان امیرکبیر خیابان ناظم الاطباجنوبی کوچه کتانه پاساژ رحمانی پلاک ۲۶ 

تلفن:۳۳۹۸۰۱۴۶-۰۲۱ و ۳۳۹۴۷۰۸۶-۰۲۱ 

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی کی جی تولز فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کی جی تولز می‌باشد.